ChlebChleb

Ludzie nauczyli się wypiekać chleb, zanim zaczęli oswajać zwierzęta i budować domy. Chleb nie jest tylko pokarmem, ma znaczenie symboliczne, jest symbolem dostatku i sytości ale zarazem prostoty i solidarności. Zwłaszcza w polskiej tradycji pokarm ten był darzony niezwykłym, religijnym wręcz szacunkiem. W naszej kulturze i tradycji chleb jest ucieleśnieniem dobra i szacunku dla pracy.

W dzisiejszych czasach chleb jest często traktowany jak towar. W końcu każdego ranka miliony ludzi na świecie ustawiają się z bochenkiem chleba do kas supermarketów. W pogoni za zyskiem, traci on często zapach i smak, zostaje odarty ze wszystkiego co stanowiło o jego wyjątkowości.

Wyjątkowość chleba zaczyna się od ziemi, na której wyrosło zboże. Nic dziwnego, chleb kojarzy się z domem. Niemal każdy człowiek zapytany o to gdzie wypiekany jest najlepszy chleb odpowie nazwą swej rodzinnej miejscowości, wskaże region z którego on sam pochodzi. My też jesteśmy dumni z tego, że zboże z którego mielimy mąkę pochodzi z Lubelszczyzny i z Roztocza - najbardziej słonecznego regionu w Polsce, regionu o niezwykle czystej, nieskażonej cywilizacją przyrodzie, regionu, gdzie do tej pory wędrując w sobotnie wieczory przez malownicze wioski, można poczuć zapach domowego chleba.

Naszym marzeniem jest to, by chleb upieczony z Mąki z Roztocza miał w sobie właśnie ten zapach. Wyjątkowy zapach chleba z naszego regionu.

Nie ma jednej receptury na świetny chleb, warto szukać swojego smaku - dlatego w tym miejscu podajemy kilka adresów internetowych gdzie można się dowiedzieć więcej o tradycyjnym wypieku chleba.

forum o domowym chlebie - najpopularniejsze w Polskim Internecie miejsce, gdzie spotykają się miłośnicy domowego wypieku chleba, szukasz porady, chcesz pochwalić się swoimi doświadczeniami - zajrzyj tu koniecznie

http://chlebdomowejroboty.blox.pl/ - wspaniałe miejsce gdzie można zapoznać się ze świetnymi przepisami, zobaczyć zdjęcia, niemal poczuć zapach domowego chleba

www.muzeum-chleba.pl - ciekawe miejsce w Radzionkowie na Śląsku, warto odwiedzić samo muzeum ale i poczytać liczne zgromadzone na stronie ciekawostki o chlebie

www.chlebzycia.win.pl
Wreszcie chleb jako symbol czynienia dobra. Wspólnota Chleb Życia to jedna z najszlachetniejszych w Polsce inicjatyw pomocy ludziom potrzebującym. Prowadzone przez charyzmatyczną siostrę Małgorzatę Chmielewską, członka Ashoki w Polsce, domy opieki to wspaniały przykład pomocy bliźniemu, która nie odziera obdarowanego z godności. Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia jest jednocześnie organizacją pożytku publicznego można więc wspierając te działania w pożyteczny sposób zagospodarować swoje 1% podatku dochodowego.


Polityka prywatności,   liczba odwiedzin:
© 2023 ZMP Józef Bryła, Projekt i wykonanie: Net Partners